Oddychanie przez usta jest istotnym czynnikiem etiologicznym w powstawaniu zgryzów otwartych, szczególnie u pacjentów w fazie wzrostu.
Utrzymywanie ust w pozycji otwartej powoduje opadanie języka na dno jamy ustnej, co zaburza jego prawidłowe pozycjonowanie względem podniebienia.
Taki stan prowadzi do niedostatecznej stymulacji wzrostowej podniebienia, które ulega zwężeniu i uniesieniu ku górze, sprzyjając rozwojowi zgryzu otwartego w odcinku przednim.
Długotrwałe oddychanie przez usta wpływa także na hipertonię mięśni okrężnych warg i niedostateczne napięcie mięśni podniebienno-językowych, co może skutkować wydłużeniem dolnego piętra twarzy. To prowadzi do zaburzeń równowagi mięśniowej, które dodatkowo nasilają dysfunkcję okluzji. Ponadto, pacjenci oddychający przez usta często wykazują nawyk połykania z interpozycją języka między zębami, co pogłębia istniejący zgryz otwarty.
Nieprawidłowe oddychanie wpływa również na rozwój struktury szkieletowej twarzy, mogąc prowadzić do trwałych deformacji układu kostnego.
Wczesne rozpoznanie i leczenie problemów związanych z oddychaniem przez usta, w tym poprzez współpracę interdyscyplinarną ortodontów, logopedów i laryngologów, jest kluczowe dla zapobiegania oraz korekty zgryzów otwartych.
Interwencja na etapie wzrostu pacjenta pozwala na efektywne wykorzystanie potencjału wzrostowego i zapobiega dalszym powikłaniom okluzalnym oraz estetycznym.
Zaganienia związane z leczeniem pacjentów oddychających przez usta będą omówione dokładnie na szkoleniach „Zgryzy otwarte” „Wprowadzenie do ortodoncji” „Wady klasy III”
Podziel się: