Wędzidełko języka to struktura, którą bezwzględnie należy oceniać przy konsultacji ortodontycznej.
Skrócenie wędzidełka języka zaburza jego prawidłową funkcję i posturę na podniebieniu i po nieprawidłowym oddychaniu jest bardzo ważną przyczyną powstawania wad zgryzu.
Język, który układa się na dnie jamy ustnej lub pomiędzy siekaczami, zamiast na podniebieniu może powodować zwężenie szczęki, a w konsekwencji powstawanie wad klasy II, III, a także zgryzów otwartych.
Ocena wędzidełka języka jest bardzo łatwa.
Oceniamy maksymalne otwarcie ust, odległość górnego przyczepu wędzidełka do czubka języka, ruchomość języka i kształt po uniesieniu do góry i wysunięciu do przodu i w dół. Odległość międzysieczna z językiem na podniebieniu powinna wynosić co najmniej połowę maksymalnego otwarcia.
Przy wysuwaniu pacjent powinien mieć możliwość ostawienia języka w kierunku do przodu albo w dół, bez podwijania czubka.
Bardzo skutecznym testem czynnościowym jest próba dotknięcia czubkiem języka ostatnich dolnych zębów trzonowych. Przy prawidłowej ruchomości języka, pacjent powinien robić to bez problemu.
Bibliografia
Dr. Michael Norcutt, “ The lingual frenum” Journal of Clinical Orthodontics – Volume 43, Issue 9, 2009
Dokładna diagnostyka i procedury dotyczące wędzidełka języka będą omówione na szkoleniach: „Zgryzy otwarte” „Wczesne leczenie ortodontyczne” i „Wady klasy III”
Podziel się: