Szkolenia Anna Lubecka

Sprężyna Goodmana; wskazania i zastosowanie

Sprężynka Torkująca Goodmana

jest bardzo skutecznym i precyzyjnym narzędziem do zmiany torku na pojedynczych zębach. Możemy jej użyć, kiedy zawodzą inne metody jak np. tork w slocie zamka, dogięcie dodatkowego torku w łuku, lub wtedy gdy potrzebujemy zmienić wychylenie dowargowe/dopodniebienne pojedynczych zębów.

Możemy ją zastosować na zęby sieczne, kły i przedtrzonowce.

  1. Zakładamy ją na łuk krawężny w rozmiarze od 16×22 do 19×22 TMA lub SS
  2. Sprężyna ma być skierowana do wewnątrz łuku
  3. Po upewnieniu się, czy sprężyna jest we właściwym miejscu, można ją zacisnąć kleszczami specjalnie do tego dedykowanymi. Ja robię to Tweedami albo Jarabackami
  4. Po założeniu łuku do slotów zamków skierowanie sprężyny w kierunku siecznym spowoduje negatywny tork (wargowy tork korzenia)
  5. Skierowanie sprężyny w kierunku dziąsłowym spowoduje dodatni tork (językowy tork korzenia)
      

Ważne jest aby sprężyna była po wewnętrznej, a nie po zewnętrznaj stronie łuku; Dokładnie wyjaśnię to na zdjęciach. Nieraz w katalogach dystrybutorów widzę zdjęcia nieprawidłowo założonych sprężyn. Na szczęście nie grożą w związku z tym żadne powikłania; taka sprężyna po prostu nie będzie działać.

Przed założeniem do ust sprężyna ma być skierowana do wewnątrz łuku
Nieprawidłowo założona sprężyna
Prawidłowo załozona sprężyna
Dowargowy tork korony

Sprężyna wywiera nacisk o sile 125 do 150 gram i jest niezwykle efektywna. Dlatego warto obejrzeć pacjenta po dwóch tygodniach po jej założeniu. Trzeba koniecznie poinformować pacjenta, że MUSI zgłosić się na wizytę kontrolną po miesiącu, ponieważ sprężyna działa cały czas i należy ją sciągnąć po uzyskaniu pożądanego efektu.

Dokładne procedury dotyczące stosowania sprężyny Goodmana będą omówione na szkoleniu „Aparaty stałe”

Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email